Tulpes – krāšņākie pavasara ziedi

Katru gadu mūsu acis un sirdis priecē krāšņi ziedi – tulpes. Varētu teikt, ka daudziem tulpju ziedēšana saistās ar pavasara iestāšanos. Tulpes ir uzskatāmas par populārākajiem pavasarī ziedošajiem ziediem; tās liek ikvienam aizmirst balto un krāsām nabadzīgo ziemu.

Tulpes priecē ikvienu ar bagātīgu un krāšņu ziedēšanu.

Tulpes ir pieskaitāmas pie liliju dzimtas augiem. Vārds “tulpe” ir nācis no persiešu valodas vārda “tolibon”, kas apzīmē turbānu. Turbāns ir ap galvu tinama austrumnieku galvassega no gara un viegla auduma gabala; tulpes forma ir līdzīga turbānam.

Krāšņās puķes – tulpes – ir Nīderlandes nacionālais zieds. Šie ziedi ir ietekmīgi Holandē (Holande – ģeogrāfiskais reģions Nīderlandes rietumos) jau no 16. gadsimta, precīzāk, no 1569. gada. Svarīgi ir pieminēt, ka tulpes Holandē tika ievestas no Turcijas kā ēdamie sīpoli. Nedaudz vēlāk tās kļuva par Nīderlandes modes preci un vēlāk arī par valsts simbolu.

Dodoties ceļojumā uz Nīderlandi pavasarī, iesakām ikvienam apmeklēt ziedošos tulpju laukus Holandē.

Ja esi dabas mīļotājs un ja vēl neesi pabijis krāšņos ziedu laukos, tad Holande ir īstā vieta, kur Tev vajadzētu doties. Tikai svarīgi ir atcerēties plānot ceļojumu laicīgi.

Pirms tulpju sīpolu iegādes ir jāskatās, vai sīpoli ir veseli, bez puves un pelējuma, kā arī nesažuvuši.

Tulpju sīpolus stāda vēlā rudenī, jo tad tie paspēj apsakņoties un ieaugt. Pēc teorijas tulpes jāstāda tajā brīdī, kad augsnes temperatūra pazeminās līdz pat +9°C.

Izvēloties vietu, kur stādīt tulpes, ir jāzina, ka tulpēm patīk saulaina, toties arī viegli noēnota vieta. Tulpes nevajadzētu stādīt ēnainā vietā, jo tad tās slikti zied un sīpoli paliek smalkāki. Ja vieta, kur grib stādīt tulpes, ir pārāk mitra, tad augsnei droši var pievienot smiltis, pretējā gadījumā saknes var sākt pūt.

Stādot tulpes, ir jāizrok plata un dziļa bedrīte, kurā pēc tam 7 – 10 cm dziļumā ievieto tulpju sīpolus. Sīpoli ir viegli jāiespiež augsnē. Atstarpei starp sīpoliem vajadzētu būt apmēram 15 – 22 cm. Pēc tam aizber bedrīti, viegli pieblietē augsni un aplaista tulpes.

Ja esi nolēmis pavisam nopietni audzēt tulpes, tad tās katru gadu vajag rakt ārā un pārstādīt, taču nevajag novākt tās pārāk ātri, jo pretējā gadījumā tulpēm var paaugstināties stresa līmenis, kas var nonākt pie iznīkšanas. Tulpju sīpolus vislabāk ir uzrakt pēc lapu nodzeltēšanas, toties tas jādara uzmanīgi.

Runājot par tulpju pavairošanu, ir jāzina, ka tās pavairo ar sīpoliem. Blakus lielajiem sīpoliem veidojas mazie sīpoli. Mazos sīpoliņus no lielajiem atdala, pēc tam visus sīpolus (gan lielos, gan mazos) nožāvē un glabā sausā vietā.

Nerokot ārā tulpju sīpolus, tos var atstāt augsnē apmēram 2 – 3 gadus. Lai izvairītos no dažādiem vīrusiem un citām saslimšanām, tulpes neiesaka stādīt tādā vietā, kur tās jau auga apmēram 4 – 5 gadus. Slimību galvenās pazīmes ir raibi ziedi un dažādi plankumi uz lapām. Ja tulpēm ir šīs pazīmes, tad iesaka ziedu nolauzt un noplūkt vienu lapu, lai slimība neizplatītos arī citās blakus esošajās tulpēs.

Ja Tev ir piemājas dārzs un ja Tevi un Tavus mīļos pavasarī nepriecē krāšņā tulpju ziedēšana, tad noteikti rudenī (kaut vai tirgū, vai lielveikalos) iegādājies tulpju sīpolus, pēc tam tos iestādi un gaidi pavasari.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *